Geoblog.pl    rav    Podróże    Live in Gdańsk    Gdańsk znany?

Gdańsk znany?

Polska, Gdańsk

Ten wpis poświęcam ciekawostką, na które można natknąć się chodząc po najbardziej znanych miejscach w Gdańsku. Przynajmniej ja starałem się zwracać uwagę na takie rzeczy :-)

1) W Gdańsku jest Neptun na Długim Targu ... a nawet trzy Neptuny i to patrząc z jednego miejsca !

2) Idąc dalej Długim Targiem w stronę Zielonej Bramy warto zatrzymać się przy replice termometru Fahrenheita. Niestety nie wiele osób o tym wie, ale w Gdańsku w roku 1686 urodził się słynny Gabriel Fahrenheit.

3) Wychodzimy przez Zieloną Bramę i skręcamy w lewo. Teraz idąc Długiem Pobrzeżem wzdłuż Motławy mamy po lewej kilka bram (w tym najsłynniejszą: Żurawia). Jeszcze dalej i jesteśmy pod Bramą Straganiarską. Brama ta jest zamieszkała. Swego czasu mieszkał tutaj aktor Zbigniew Cybulski.

4) Po drugiej stronie Motławy, na wyspie Ołowianka, znajduje się niedawno wybudowana Filharmonia Bałtycka. Za budynkiem filharmonii odnajdziemy odciśnięte ślady dłoni najróżniejszych znanych osób.

5) Wracamy do starego Gdańska. Katedra Mariacka - wiadomo, największy ceglany kościół na świecie. Dwa miejsca, które znalazłem jako ciekawe: we wnętrzu podziwiać można zegar astronomiczny z XV wieku. Drugie miejsce to dość nietypowa rozbieżność między oknami nawy bocznej, transeptu od strony ulicy Piwnej [będzie zdjęcie :] Ktoś powie niedoróbka, błąd, moim skromnym zdaniem wynika to z tego, że kościół był rozbudowywany.

6) Znani z Gdańska. Jest ich na prawdę wielu, a niektóre nazwiska, mimo że znane ze szkoły, nie kojarzą się z Gdańskiem ... niestety.

zula - 2011-06-21 17:53
ale...to wszystko ciekawe !!!

mirka66 - 2011-08-21 17:19
Polska ma wiele pieknych i ciekawych miejsc.

29.11.2013 - 14.12.2013

08.09.2013 - 14.09.2013