Geoblog.pl    rav    Podróże    Helsinki i bliskie okolice    skocznie narciarskie

skocznie narciarskie

Finlandia
Finlandia, Lahti

Któż nie widział zimowych transmisji z Lahti?
Byłem bardzo ciekaw tego miasta, zwłaszcza, że moje rodzinne miasto jest także związane ze sportami zimowymi. W Bielsku-Białej i okolicach nie można jednak znaleźć tak rozbudowanej bazy sportowej. Prawdę mówiąc nigdzie w Polsce, bo Lahti to właściwie światowa stolica narciarstwa klasycznego.

Zbliżając się do miasta autostradą widać sylwetki skoczni narciarskich, zatem dotarcie na miejsce wymagało jedynie podążania w ich kierunku. Samo miasto nie jest wyjątkowo ciekawe, zatem zaparkowałem pod stadionem i skoczniami, aby pospacerować po trasach biegowych. Dzisiejsza pogoda zupełnie nie pozwala wyobrazić sobie śniegu, biegnących narciarzy, tłumów kibiców z dzwoneczkami. Jest gorąco, niektórzy nawet korzystają z odkrytego basenu, który znajduje się pod największą skoczną, na dojeździe (to ten ostatni fragment, gdzie skoczek wyhamowuje po wylądowaniu). Skoczni jest kilka - trzy największe: K116, K90, K64 - oraz kilka mniejszych, treningowych - przy najmniejszej pojawia się napis, z którego mogę odczytać jedynie, że chodzi o Janne Ahonena (pochodzącego z Lahti). Imponująca jest sieć tras biegowych, aż żal, że dziś nie ma śniegu i nie mogę pobiegać...

Lahti to również południowy kraniec Pojezierza Fińskiego, które mam teraz zamiar zobaczyć. A najbliższa okazja, aby wrócić do Lahti to zbliżający się sezon zimowy, a w nieco dalszej przyszłości, rok 2017 i Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, które to zawody zbiegną się z obchodami 100-lecia uzyskania niepodległości przez Finlandię.

BPE
BPE - 2012-06-11 15:33
ale numer z tym basenem na dole....w Oslo taki był i skakali do niego na nartach .....ciekawe, czy tu tez ?
Twoje zdjecia powinny sie znaleźć w jakimś katalogu - są niesamowite !!!!

marianka - 2012-06-11 17:43
Aaa, ale super! Żałowaliśmy strasznie, że... z braku mapy (sic!) ominęliśmy Lahti przy naszej podróży na Nardkapp;)

rav
rav - 2012-06-11 17:47
@BPE: oj, nie wiem, ale nie wykluczałbym tego. a zdjęcia tym razem to zasługa pogody, która była niespodziewanie bardzo dobra i to przez cały dzień :-)

rav
rav - 2012-06-11 17:49
zatem musisz Marysiu wrócić do Finlandii! :-)
ja teraz poważnie zastanawiam się nad rowerową wyprawą Waszymi śladami

mirka66 - 2012-06-11 20:36
Cudne zdjecia.:)))

zula - 2012-06-13 09:58
Ciekawe zdjęcia pomników sportowców - narciarzy .
Basen latem pod skocznią - fantastyczna sprawa !

29.11.2013 - 14.12.2013

08.09.2013 - 14.09.2013