Z Uścia Gorlickiego, cały czas niebieskim szlakiem, należy zrobić kilka kilometrów i najpierw ukazuje się prawosławna czasownia.
Prawosławna cerkiew św. Paraskiewy powstała w 1933 roku, gdy większość mieszkańców wsi przeszła na prawosławie. Po akcji "Wisła" była użytkowana jako magazyn. W 1988 świątynia została wyremontowana i po ponownej konsekracji w 1989 nadal służy wyznawcom prawosławia. Jest budowlą zrębową, orientowaną, trójdzielną. Kalenicowe dachy dwuspadowe są kryte blachą. Między prezbiterium a nawą zachował się kompletny ikonostas.
Jest to jednak przedsmak tego co trochę dalej widać. To cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewi (obecnie kościół pomocniczy rzymskokatolicki), która powstała w 2. poł. XVII wieku. Świątynia jest klasycznym przykładem łemkowskiej architektury cerkiewnej, a ze względu na swoje proporcje uważana za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Wzniosiono ją w konstrukcji zrębowej, ściany i dachy pokryto gontem. Wystrój wnętrza stanowi polichromia o motywach figuralnych i ornamentalnych z 1811r. Zachowało się tu kompletne wyposażenie: ikonostas (ściana z ikonami) autorstwa M. Bogdańskiego z 1904r., w prezbiterium ołatarz główny z XIXw. oraz dwa ołtarze boczne z ikonami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Zdjęcie z Krzyża.