Geoblog.pl    rav    Podróże    Rowerem przez Małopolskę    popołudnie w Lanckoronie
Zwiń mapę
2013
01
lis

popołudnie w Lanckoronie

 
Polska
Polska, Lanckorona
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1383 km
 
0 km Kraków
Bursztynowa Trasa Rowerowa (http://www.szlakbursztynowy.pl/) wyprowadza nas z Krakowa. Zwłaszcza pierwszy etap jest bardzo prosty, bo prowadzi koroną wałów przeciwpowodziowych. Na końcu tego fragmentu trasy warto zatrzymać się w Tyńcu, aby zobaczyć klasztor benedyktynów (więcej informacji na temat zwiedzania można znaleźć tutaj: http://www.tyniec.benedyktyni.pl/pl/zwiedzanie/) oraz widok na dolinę Wisły. Gdy opadną liście łatwiej też wypatrzeć neogotycki pałac znajdujący się w Piekarach, na drugim brzegu rzeki.

32 km Wola Radziszowska
Z Tyńca szlak wiedzie drogą do Skawiny a następnie prowadzi do Woli Radziszowskiej. Zwłaszcza odcinek ze Skawiny do Radziszowa jest nieprzyjemny, a to z powodu intensywnego ruchu samochodowego. W Woli Radziszowskiej stoi późnogotycki, drewniany kościół z XV wieku (http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=223&word=wola). Nieco na uboczu jest Prehistoryczna Osada, która jest hipotetyczną wioską z epoki brązu (http://www.oht.agh.edu.pl/?/osada).
Jeszcze kilka kilometrów jazdy po płaskim i zaczynają się pierwsze wzniesienia. Dalej, Szlak Bursztynowy krzyżuje się z drogą krajową nr 52. Dosłownie kawałek należy podjechać w stronę Bielska-Białej, aby skręcić w lewo zgodnie z oznakowaniem szlaku. Przy skręcie stoi zrujnowany budynek starej poczty, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Zwłaszcza z głównej drogi wygląda niepozornie, ale jadąc naszym szlakiem, ukazują się galerie arkadowo-filarowe. Budynek ten służył niegdyś jako typowy zajazd, gdzie zatrzymywały się dyliżanse i furgony pocztowe. Tutaj zmieniano konie, odpoczywali podróżni i kurierzy jadący szlakiem z Krakowa do Wiednia.
Wkrótce zaczyna się najdłuższy podjazd na trasie.

47 km Lanckorona
Na wzgórzu Kazimierz Wielki założył Lanckoronę, cel dzisiejszej wycieczki. Układ przestrzenny miejscowości ma kształt wrzecionowaty. Do czasów dzisiejszych zachowała się tylko część dawnej drewnianej zabudowy, dokładnie przy Rynku i przy ulicach wylotowych. W dalszym sąsiedztwie Rynku można natrafić na drewniane wille, niektóre w dobry, a niektóre w tragicznym stanie. W lesie porastającym szczyt wzniesienia znajdują się klimatyczne ruiny zamku (wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego). Góra Lanckorońska wraz z zamkiem wchodzi w skład kompleksu dróżek kalwaryjskich wpisanego na listę UNESCO.
Dobrą okazją do odwiedzenia Lanckorony są liczne imprezy cykliczne, najbliższa to "Anioł w miasteczku" (http://www.lanckorona.pl/text,527.html)

98 km Kraków
Zamiast wracać do Krakowa tą samą drogą, można wybrać trasę prowadzącą przez Brody, Zebrzydowice i stąd pojechać prosto drogą powiatową do Skawiny.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (10)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
marianka
marianka - 2013-11-16 22:00
Ooo, moje ulubione małopolskie miasteczko! Piękne, nostalgiczne zdjęcia, ale trochę szkoda, że tylko tyle z samej Lanckorony;)
 
rav
rav - 2013-11-17 18:27
tylko tyle, bo to na zachętę ;-)
 
 
zwiedził 7.5% świata (15 państw)
Zasoby: 335 wpisów335 515 komentarzy515 2682 zdjęcia2682 17 plików multimedialnych17
 
Moje podróżewięcej
29.11.2013 - 14.12.2013
 
 
08.09.2013 - 14.09.2013
 
 
25.04.2013 - 05.05.2013