Geoblog.pl    rav    Podróże    Rzymskie trasy tematyczne    nowy Rzym

nowy Rzym

Turcja
Turcja, İstanbul

Basilica di Santa Sofia (Hagia Sofia)
1: Mozaika w wejściu południowozachodnim
Maryja z Dzieciątkiem siedzi na tronie w towarzystwie cesarzy Justyniana I i Konstantyna I. Pierwszego rozpoznajemy po trzymanym modelu Hagia Sophia [cesarz zlecił budowę tej
świątyni w 532 roku], a drugiego, założyciela Konstantynopola, po prezentowanym modelu miasta. Monogramy MP i ΘY po obu stronach głowy Maryi to skróty "Mētēr" and "Theou", oznaczające Matkę Boga.
2: Mozaika Komnenów
Mozaika znajduje się na górnej galerii i najprawdopodobniej została wykonana podczas panowania cesarza Jana II Komnema. Władca znajduje się po prawej stronie Maryi. Natomiast po drugiej stronie stoi Irena Węgierska, jego żona. Cesarzowa podaje zwój a cesarz woreczek ze złotem, symbole darowizny dla kościoła.
3: Mozaika cesarzowej Zoe
Dzieło również znajduje się na górnej galerii i pochodzi z XI wieku. Po lewej stronie Chrystusa, siedzącego na tronie, stoi cesarzowa bizantyjska Zoe ofiarująca zwój. Po drugiej stronie stoi mąż, Konstantyn IX Monomach. Uważa się, że twarz mężczyzny po prawej stronie Chrystusa była zmieniana trzykrotnie, tak by odzwierciedlić wygląd aktualnego męża cesarzowej...
4: Deësis [z greckiego modlitwa]
Fragment mozaiki typu Deesis, z tradycyjnym przedstawieniem Maryi i Świętego Jana Chrzciciela po obu stronach Chrystusa Pantokratora. Mozaika znajduje się na górnej galerii a została wykonana w 1261 roku. Pozwoliłem sobie na wykadrowanie tylko twarzy Chrystusa aby uwiecznić perfekcję ówczesnych mozaikarzy w odzwierciedleniu ludzkich emocji.
5: Mozaika w apsydzie
Mozaika została odsłonięta 29 marca 867 roku przez Patriarchę Focjusza I Wielkiego. Uważa się, że jest to rekonstrukcja mozaiki pochodzącej z VI wieku, zniszczonej w okresie ikonoklazmu. Prawdopodobnie złote tło pochodzi właśnie z VI wieku.
6: Po obu stronach Maryi z Dzieciątkiem znajdują się archaniołowie Michał i Gabriel. Pierwsze przedstawienie jest bardzo mocno uszkodzone, ale Gabriela bez trudu można rozpoznać.

Gran Palazzo (Wielki Pałac)
Kolejne mozaiki można podziwiać w pobliskim muzeum. Dzieła pochodzą z pałacu będącego przez setki lat siedzibą cesarzy bizantyjskich. Zwiedzanie zajmuje tylko kilkanaście minut, tym goręcej polecam odwiedzenie tego miejsca. Na zachętę zdjęcia od 7 do 10.

Milion
11: Kamień milowy, ustawiony na początku IV wieku.

Cisterna Basilica (Cysterna Bazyliki)
12, 13, 14: Zdjęcia wykonane podczas zwiedzania podziemnego zbiornika na wodę, jednego z wielu w Konstantynopolu. Ten jakby podziemny pałac wybudowano za panowania cesarza Justyniana I.

Acquedotto di Valente (Akwedukt Walensa)
15, 16: Konstrukcja pochodząca z drugiej połowy IV wieku, wybudowana z rozkazu cesarza Walensa.

Na koniec krótkiego spaceru po "drugim Rzymie", jeszcze cztery fotografie z Istambułu. Może ktoś odgadnie w których miejscach zostały wykonane?

zula - 2013-12-27 18:16
Rav- przeskok z Rzymu do Istambułu wspaniały.
Spróbuję odpowiedzieć: wnętrze Błękitnego Meczetu ...choć może być źle bo...w Istambule nie byłam :(

rav - 2013-12-27 18:18
tak, jedno z tych zdjęć pokazuje wnętrze Błękitnego Meczetu ;-)
pytanie jeszcze tylko które?

zula - 2013-12-27 18:37
To zdjęcie bardzo ładne- oświetlenie wnętrza .
Czy dobrze?- oczywiscie nie wiem.
Pomagła mi : http://wycieczkowiczka.geoblog.pl/ , której opis pamiętam i do zdjęć ponownie powróciłam ;)

rav - 2013-12-27 18:45
Trzecie zdjęcie od końca pochodzi z wnętrza Błękitnego Meczetu. Natomiast kolejne wykonałem już w innym meczecie, ale w obu oświetlenie jest bardzo podobne :-)

zula - 2013-12-27 19:03
czy to wnętrze Meczetu Sulejmana Wspaniałego ?

BoRa
BoRa - 2013-12-27 21:34
Wspaniały zbiór mozaikowych zdjęć robi wrażenie.
Podróż Rzym Istambuł - świetne zestawienie.
pozdrawiam,
BoRa

marianka - 2013-12-28 10:18
Czyli jednak przeskok, świetny pomysl!! A co do fot, to chyba wiem, bo mi mowiles, więc nie będę psuć zabawy innym;)
A tymczasem pozdrawiam juz z niemieckiego lotniska!!:)

rav - 2013-12-30 22:35
- wnętrze Błękitnego Meczetu mamy na zdjęciu trzecim od końca
pozostałe zdjęcia to wspomniany Meczet Sulejmana
- ostatnie zdjęcie zrobiłem z dziedzińca
- przedostatnie wewnątrz
- zdjęcie czwarte od końca to fragment budynków wchodzących w skład całego kompleksu obejmującego kuchnię, zajazd dla karawan - karawanseraj, szpital i kilka rodzajów szkół

29.11.2013 - 14.12.2013

08.09.2013 - 14.09.2013