Geoblog.pl    rav    Podróże    Paris +/-    wyjazd z tego Paryża...

wyjazd z tego Paryża...

Francja
Francja, Paris Montparnasse

Z samego rana wybieram się metrem numer 4 (od Château d'Eau do Montparnasse — Bienvenüe) na dworzec Montparnasse. Celem jest wyjazd pociągiem za miasto.
Na stacji jeszcze chwilkę czekam na paryską przewodniczkę. W tak zwanym międzyczasie uraczyłem się kawą o przeciętnym smaku (w końcu to dworzec kolejowy, a nie kawiarnia :-), oraz dwukrotnie francuskim croissantem :-)

Na chwilę jeszcze warto wrócić do metra. Generalnie przejazd nie jest niczym fenomenalnie inspirującym. Po prostu tuba w ziemi i wagoniki. Ale warto docenić niesamowity wysiłek francuskich inżynierów. Moja linia (to znaczy ta o numerze 4) powstała na początku XX wieku. Czwórką można przejechać z północy na południe Paryża, wysiąść na głównych dworcach kolejowych, czy na Île de la Cité. Stacja Château d'Eau została otwarta 21 kwietnia 1908 roku. Początkowo linia prowadziła ze stacji Porte de Clignancourt na północy do Châtelet na południu. Z ciekawostek, to linia 4 była pierwszą, która pokonuje Sekwanę pod, a nie nad jak np.: piątka. Ze stacją przed dworcem Montparnasse było więcej zamieszania, bo i większa. Dla linii 4 udostępniona jest od 9 stycznia roku 1910.

29.11.2013 - 14.12.2013

08.09.2013 - 14.09.2013