Geoblog.pl    rav    Podróże    Rowerem przez Małopolskę    Červený Kláštor

Červený Kláštor

Słowacja
Słowacja, Červený Kláštor

Wejścia do Przełomu Dunajca strzeże Czerwony Klasztor. Zespół budowli powstał w ramach zadośćuczynienia za popełnione morderstwo. Węgierski magnat Kokosz Berzevicz miał wznieść 6 klasztorów i zamówić 4000 mszy za spokój duszy zmarłego nim odkupił swoje winy. Budowa Czerwonego Klasztoru rozpoczęła się w 1330 roku - wtedy jeszcze na terenie Węgier. Od początku klasztor cieszył się opieką Polski, szczególnie ze strony królowej Jadwigi i króla Kazimierza Wielkiego - na przykład otrzymał prawo połowu ryb na obu brzegach Dunajca, młyn po polskiej stronie oraz kontyngent soli z Wieliczki.
A skąd nazwa? Najpierw budynki wykonano z drewna, ale już w 1360 roku zostały zastąpione ceglanymi i kamiennymi. Początkowo nieotynkowane ściany miały kolor czerwonej cegły i stąd nazwa.

Z historii klasztoru, warto wspomnieć o kamedułach, szczególnie o dokonaniach dwóch - Romulada Hadbavnego i brata Cypriana. Pierwszy z nich to autor słownika łacińsko-słowackiego - pierwszego w historii oraz przekładu pisma świętego na język słowacki. Drugi brat, Ślązak z Polkowic, był lekarzem, botanikiem i wynalazcą. Jego zielnik z blisko 300 okazami roślin z Pienin i Tatr zachował się do dziś. Wszystkie rośliny są opisane w językach greckim, łacińskim, niemieckim, polskim i słowackim. Przy zbieraniu okazów najpewniej posługiwał się lotnią własnego autorstwa, którą podobno latał ze szczytu Trzech Koron. Raz nawet doleciał do Morskiego Oka w Tatrach, gdzie zamieniony został w głaz nazwany później Mnichem.

Z najnowszej historii odnotuję tylko, że właśnie w klasztorze w roku 1932 powołano pierwszy międzynarodowy, polsko-słowacki, park natury w Pieninach.

Krótki przerywnik historyczny czas zakończyć i wracać na rower. Jedziemy słowackim brzegiem Dunajca, przez Spisz (a niby miała być Małopolska)...

marianka - 2012-02-05 18:43
Kocham legendy! Naprawdę;) I wynalazców też;)

marianka - 2012-02-05 18:44
A swoją drogą, mówiłam Ci kiedyś, że mamy z Rafałem wyjątkowy sentyment do Pienin?

rav
rav - 2012-02-05 18:55
nie mogę obiecać wszystkiego, ale legendy powinny jeszcze się pojawić :-)
i ja mam wielki sentyment do Pienin :-)

zula - 2012-02-05 22:39
Przewodnik po Pieninach doskonały - tyle treści historycznej i ciekawostek ...aż na rower nie chce się siadać :) !

mirka66 - 2012-02-22 08:55
Przyznaje przewodnik super.

rav
rav - 2012-02-22 09:11
dziękuję, postaram się trzymać poziom w dalszych odcinkach :-)

29.11.2013 - 14.12.2013

08.09.2013 - 14.09.2013