Geoblog.pl    rav    Podróże    Rowerem przez Małopolskę    Na Halę!

Na Halę!

Polska, Majerz

Jesteśmy nad jeziorem czorsztyńskim, z jednej strony Gorce, z drugiej Pieniny, a w oddali Tatry. Najwyższy czas, aby wybrać się w góry. Będąc pod Zamkiem w Czorsztynie, wystarczy dosłownie paręnaście minut, aby znaleźć się na rozległej polanie górskiej na wzniesieniu Majerz (jakieś 689 m n.p.m.). Z głównej drogi należy skręcić w prawo i podążyć za niebieskimi znakami, mijając najpierw pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, a następnie bacówkę. Od tego ostatniego miejsca zaczyna się Hala Majerz i trzeba uważać na owce. Ma tu bowiem miejsce tak zwany kulturowy wypas owiec i bydła.

Wypas kulturowy to inicjatywa praktykowana pod nadzorem parku narodowego. Owce i bydło wypasane jest zgodnie z pewnymi regułami. Wypasać mogą jedynie bacowie, którzy otrzymali koncesję. Liczba wypasanych zwierząt jest ograniczona, a owce i krowy muszą być ras miejscowych. Podobnie jak psy, które strzegą stada. Baca i juhasi musza przestrzegać obrzędów pasterskich oraz posługiwać się tradycyjnym sprzętem, ubiorem oraz gwarą.

Wypas kulturowy jest prowadzony z kilku powodów. Jednym jest konieczność zachowania kilkuset letniej kultury pasterskich. Kolejnym to, aby chronić hale przed zarastaniem. Zwierzęta, okazuje się, są lepsze w koszeniu trawy niż inne, ludzkie sposoby. Tradycyjna metoda utrzymywania pastwisk zapobiega przed wchodzeniem na ich miejsce borówek, malin, a koniec końców lasu. Dzięki temu, możemy przykładowo podziwiać krokusy (które rosną tylko na koszonej lub wypasanej polanie, a w przeciwnym razie jest zagłuszany przez inne rośliny).

Tak więc mamy teraz 80 ha na:
- przedzieranie się między owcami
- opalanie się
- podziwianie widoków (Tatry, Gorce - pasmo Lubania, Pieniny, Spisz, Jezioro Czorsztyńskie)
- uważanie na owczarki

Wybieram wszystkie opcje!

zula - 2012-03-13 20:58
...a ja podziwiam zdjęcia - coś niesamowitego !!!

marianka - 2012-03-13 22:36
Jak pięknie... tęsknię za latem znowu;)

BoRa
BoRa - 2012-03-13 23:11
Sielskie widoki, aż pachną łąką.

mirka66 - 2012-03-14 06:40
Zdjecia rewelacja.Lato juz tuz,tuz.:)))

rav
rav - 2012-03-14 08:25
mogę jeszcze tylko dodać, że miejsce jest wyjątkowo piękne, a w dodatku bardzo łatwo dostępne - pieszo, rowerem, narty biegowe, ....
tak więc tylko pakować się i w Pieniny!

BoRa
BoRa - 2012-03-15 21:55
Że miejsce wyjątkowo piękne nie musisz przekonywać, zdjęcia to ukazują, ale że miejsce łatwo dostępne ... to już zależy jak dla kogo.
Ja mam do pokonania ponad 500 km!!! Troszkę daleko niestety.

29.11.2013 - 14.12.2013

08.09.2013 - 14.09.2013