Bazylika Matki Bożej Większej (
Basilica di Santa Maria Maggiore)
1: Romańska kampanila oraz fasada z XVIII wieku skrywająca w cieniu pierwsze mozaiki na dzisiejszej trasie. W środku mozaiki z V wieku!
Bazylika św. Praksedy (
Basilica di Santa Prassede)
2: Po sąsiedzku stoi bazylika mniejsza bogato ozdobiona mozaikami. Po prawicy Chrystusa wypatrzeć można papieża Paschalisa I trzymającego model kościoła, to ten papież zatrudnił zespół profesjonalnych rzemieślników, aby wykończyć apsydę mozaikami.
Bazylika św. Jana na Lateranie (
Basilica di San Giovanni in Laterano)
3: Apsyda z kopią mozaiki, która niegdyś dekorowała papieski pałac na Lateranie. Oryginalna mozaika powstała z inicjatywy Papieża Leona III (750-816). W roku 1743, posiłkując się rysunkami, odtworzono mozaikę w na budynku stojącym w sąsiedztwie bazyliki.
4: Scena środkowa przedstawia Chrystusa oraz jedenastu apostołów (brakuje oczywiście Judasza). Świętego Piotra można rozpoznać po trzymanym w ręku kluczu do Królestwa Niebieskiego.
5: Po lewej stronie znajduje się przestawienie Chrystusa [aureola z krzyżem] wręczającego Papieżowi Sylwesterowi I [konsekrował Bazylikę na Lateranie, pierwszą Bazylikę św. Piotra w Watykanie] klucze do Królestwa Niebieskiego (obowiązki religijne) a Konstantynowi [imię cesarza widnieje nad jego głową] powierza Labarum, sztandar legionów rzymskich (obowiązki militarne).
6: Po prawej stronie mozaika ukazuje Świętego Piotra [klucze] wręczającego Papieżowi Leonowi III [imię na mozaice] stułę, symbol władzy papieskiej. W drugiej ręce Święty Piotr trzyma wojskową chorągiew, którą przekazuje Karolowi Wielkiemu [w 800 roku Karol Wielki otrzymał tytuł Świętego Cesarza Rzymskiego z rąk ... papieża Leona III]. Połączenie ze sceną po lewej stronie nasuwają się od razu. Mozaika jest także przedstawieniem idei podziału władzy pomiędzy Kościół oraz przywódców świeckich.
7: Mozaika w nawie głównej Bazyliki
Baptysterium Świętego Jana u Źródła na Lateranie (
San Giovanni in Fonte al Laterano)
8: Mozaiki z V wieku w bocznej kaplicy baptysterium
Bazylika Santa Maria in Domnica (
Basilica di Santa Maria in Domnica)
9: Mozaika z IX wieku z kolejnym przedstawieniem Papieża Paschalisa I [postać klęcząca przed Maryją]
Termy Karakalli (
Terme di Caracalla)
10 i 11: Dwa przykłady pozostałości mozaik dekorujących termy.
Bazylika Santa Maria in Cosmedin (
Santa Maria in Cosmedin)
12: Fragment mozaiki pochodzącej z 8 wieku. Jest to fragment ogromnej (9 metrów na 6 metrów) mozaiki zamówionej przez Papieża Jana VII do oratorium w Bazylice św. Piotra. Niewiele osób zauważa to dzieło sztuki, gdyż znajduje się w zakrystii gdzie urządzono sklep z pamiątkami, a sam kościół przyciąga turystów głównie za sprawą Ust Prawdy [jedni twierdzą, że był to fragment fontanny, inni, że przykrywa odpływu do kanalizacji ... taka antyczna "kratka ściekowa"].
Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu (
Basilica of Santa Cecilia in Trastevere)
13: Mozaika w apsydzie pochodzi z IX wieku. Po prawej stronie mamy świętych Piotra, Waleriana i Cecylię. Po lewej stronie, bliżej nas stoją święci Paweł, Agata oraz ponownie ... Papież Paschalis I [identyczny, prostokątny kształt za głową jak w Santa Maria in Domnica; znak że papież żył w momencie powstania mozaiki]
Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu (
Basilica of Santa Maria in Trastevere)
14: Pochodząca z XII wieku mozaika przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem, motyw bardziej popularny w późnym średniowieczu i w epoce renesansu, oraz procesję 10 kobiet trzymających lampy.
15: Dwie z niewiast nie posiadają korony na głowie a ich lampy wypaliły się. Warto wiedzieć, że mozaika była odnawiana w XIII wieku i trzy postaci mają wyraźnie inaczej wykonane twarze. Być może w oryginalne mozaika była przedstawieniem przypowieści o pannach mądrych (5) i głupich (5)?
16: Dla porównania 5 niewiast po prawej stronie, wszystkie z koronami i palącymi się lampami.
17: Mozaika z apsydy ze sceną koronacji Maryi. Najbardziej na lewo stoi w procesji Papież Innocenty II, trzymający model kościoła.
18: Oprócz sceny głównej, w kościele znajdują się liczne mozaiki autorstwa Pietro Cavalliniego, ukazujące sceny z życia Maryi.
Termy Dioklecjana (
Terme di Diocleziano)
19: W pozostałościach po termach mieści się obecnie oddział Museo Nazionale Romano. Eksponowana jest potężna kolekcja rzeźb, ale można także natrafić na mozaiki, jak załączony fragment pochodzący z Willi Nerona
Basilica di Santa Pudenziana20: Chyba najbardziej antyczna mozaika na jaką można trafić w kościele w Rzymie.